Y ir Z kartos darbuotojai – karjeros lūkesčių skirtumai

Daugelis organizacijų šiuo metu susiduria su iššūkiais dėl karjeros lūkesčių skirtumų tarp skirtingų kartų. Y ir Z kartos darbuotojai turi skirtingas vertybes, prioritetus bei požiūrį į darbą. Šių skirtumų supratimas yra būtinas siekiant sėkmingai integruoti įvairias kartas į darbo aplinką ir skatinti jų bendradarbiavimą bei produktyvumą.

Y KARTOS CHARAKTERISTIKA

Y kartos atstovai gimė 1982 m. – 1994 m. Šios kartos darbuotojams būdingas didelis savarankiškumo poreikis, didelis pasitikėjimas savimi ir noras pranokti aplinkinius savo pasiekimais, kurie privalo būti pripažinti bei įvertinti. Y kartos atstovai akcentuoja individualias laisves, būtinybę suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą. Šie darbuotojai vertina technologijų svarbą darbo metu, todėl siekia naujovių bei efektyvumo didinimą naudojantis išmaniosiomis technologijomis.

Z KARTOS CHARAKTERISTIKA

Z kartos atstovai gimė 1995 m. – 2009 m. Šios kartos darbuotojai pasižymi greitu prisitaikymu prie išmaniųjų technologijų, įpratę prie nuolatinių pokyčių ir sparčiai besikeičiančios aplinkos. Z kartos darbuotojai – savarankiški, kūrybingi, linkę į inovacijas ir lengvai prisitaikantys prie naujų technologijų bei darbo aplinkos. Taip pat jiems būdingas didelis socialinis sąmoningumas ir domėjimasis socialinėmis problemomis bei tvaria ateitimi. Dar ši karta vertiną darbo vietos lankstumą. Nors jie yra linkę dažniau keisti darbo vietas, tai – jų stiprybė, nes siekiama įgauti naujos patirties ir nebijoma su naujais iššūkiais. Z karta dažniau nei Y karta ieško darbo, kurį galėtų dirbti iš namų.

Y IR Z KARTŲ DARBUOTOJŲ SKIRTUMAI DERINANT ASMENINĮ IR PROFESINĮ GYVENIMĄ

Z kartos darbuotojai linkę atidėti asmeninį gyvenimą dėl karjeros arba kitų profesinių siekių. Jie dažnai renkasi savo karjerą, kaip prioritetą ir gali aukoti daugiau laiko darbui nei šeimai. Remiantis ,,Exploding topics“ 2023 m. statistika 40% Z kartos atstovų planuoja pakeisti darbą per ateinančius 2 metus. Tai rodo, kad Z kartos atstovai yra linkę ieškoti naujų karjeros galimybių ir siekia įgyvendinti savo profesinius tikslus.

Y kartos atstovai dažnai siekia rasti pusiausvyrą tarp savo asmeninio ir profesinio gyvenimo. Technologijų dėka, jie gali efektyviau suderinti darbą su asmeniniais įsipareigojimais, pasirenkant dirbti lanksčiu darbo grafiku, nuotoliniu ar hibridiniu būdu. Y karta vertina darbo ir gyvenimo balansą, skiria daugiau dėmesio šeimai ir veikloms, kurios padeda gerinti jų asmeninę gerovę.

Y ir Z kartos darbuotojai

Z KARTA INTERNETO KARTA, Y KARTA DARBO KARTA

Z kartos atstovai, žinomi kaip interneto karta, augo su besikeičiančiomis technologijomis ir nuolatine jų plėtra. Jie yra pirmoji karta, kuri naudojosi internetu nuo vaikystės ir matė šio tobulėjimą. Nuolatinė sąveika su technologijomis suteikė jiems išskirtinį supratimą apie išmaniąsias technologijas, prie kurių jie geba greitai prisitaikyti. Darbo aplinkoje Z kartos atstovai lengvai priima naujoves ir geba pritaikyti išmaniąsias technologijas beveik bet kokiam darbui.

Priešingai, Y kartos darbuotojai, dažniau akcentuoja darbą, kaip svarbų gyvenimo aspektą. Jie siekia savo profesinių tikslų, tačiau kartu vertina darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą. Tai reiškia, kad nors jie taip pat naudojasi technologijomis darbe, jie siekia jas integruoti į savo gyvenimą taip, kad jos padėtų efektyviau valdyti laiką ir asmeninį gyvenimą.

Nepraleiskite pasiūlymų!

Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite visas darbo naujienas bei darbo pasiūlymus Jūsų mieste!