Nelegalus darbas. Ar tai taip blogai, kaip dauguma kalba?
Nors šiandien apie nelegalų įdarbinimą (įsidarbinimą be darbo sutarties) mažai kalbama, kai kurie žmonės vis dar pasirenka tokį įsidarbinimą dėl galimybės greičiau ir (dažniausiai) daugiau užsidirbtI, nei dirbtų tokioje pačioje pozicijoje legaliai. Stabilios ir konkurencingos įmonės Lietuvoje nesudaro sąlygų klestėti nelegaliam darbui. Tokio tipo darbą vis dar pavyktų rasti statybų ir žemės ūkio sektoriuose, valymo paslaugų srityje bei dirbant pavienius darbus, kuriuos siūlo įvairios mažos įmonės arba individualūs žmonės.
Mūsų įdarbinimo agentūros personalo skyriaus ekspertai įžvelgia daug minusų, kodėl nelegalus darbas yra itin blogas pasirinkimas.
Nelegalus darbas nepadeda siekti karjeros
Tokiame darbe vargiai įgysite naujų naudingų įgūdžių, gausite aukštesnes pareigas ar vyksite į mokymus kelti kvalifikaciją. Darbdaviai taip pat nėra linkę investuoti į darbuotojus, kurie dirba nelegaliai, nes jie nesuteikia patikimumo – vieną dieną jie dirba, kitą dieną gali sau leisti nebeateiti į darbą.
Nelegalus darbas nėra susijęs su ilgalaikėmis karjeros galimybėmis ar profesionaliu tobulėjimu. Dirbdami nelegaliai sunkiai pasieksite karjeros tikslus ateityje ir tobulėsite kaip asmenybė profesinėje veikloje.
Dirbant nelegaliai neturėsite finansinio saugumo
Dirbate be darbo sutarties, vadinasi darbdavys gali bet kada panorėjęs jums sumažinti atlyginimą arba dar blogiau – jo visiškai neišmokėti. Atlyginimo negavę arba tik dalį jo gavę darbuotojai yra priversti tylėti, kadangi dirbdami nelegaliai jie pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus, tad pasiskųsti tiesiog nėra kam.
Žinoma, darbo sutartis taip pat gali būti nutraukta bet kuriuo metu, tačiau jeigu darbdavys darbuotoją nusprendė atleisti be pateisinamos priežasties, jis privalo sumokėti išeitinę, kuri prisideda prie finansinio stabilumo netekus darbo. Tokios išeitinės negautumėte įsidarbinus nelegaliai.
Bankai nedraugauja su nelegaliai įdarbintais
Jeigu norėsite statyti ar pirkti nekilnojamąjį turtą, pasinaudoti paskola verslui arba gauti vartojimo paskolą, finansinė įmonė tikrins jūsų gautų pajamų iš darbo užmokesčio istoriją ir pagal tai (bei pagal kitus aspektus) spręs, ar suteikti jums paskolą ar ne. Grynųjų pinigų įnešimas nėra laikomas patikimu rodikliu suteikti paskolą, net jeigu tai darėte atsakingai kiekvieną mėnesį. Priešingai – bankui gali sukelti dar didesnių įtarimų dėl neleistinos veiklos reguliarus pinigų įnešimas į banko sąskaitą.
Darbdaviai gali manipuliuoti nelegaliai dirbančiais darbuotojais
Jūsų darbdavys gali sau leisti ignoruoti darbo įstatymus ir teisės aktus, kurie apibrėžia tinkamų darbo sąlygų normas. Paprastai tariant, bet kurią akimirką darbdavys jus gali nuvaryti kasti anglių į žemiausią šachtos vietą, kur nematysite saulės šviesos. Manipuliuoti darbdavys gali ne tik blogindamas darbo sąlygas, bet ir neišmokėdamas jums priklausančių priedų prie atlyginimo (argumentuodamas, kad nepakankamai gerai dirbote), nesuteikdamas reikiamo kiekio poilsio dienų, bet kuriuo metu prailgindamas darbo valandas…
Nelegalus darbas didina socialinę atskirtį
Darbas be darbo sutarties nesuteikia teisės gauti tokias socialines garantijas, kaip sveikatos draudimas, pensija, pašalpos, taip pat ir atostogos. Visuomenėje labai dažnai dirbantys nelegaliai asocijuojami su asocialiais, teistumą arba įsiskolinimų turinčiais asmenimis, kurie taipogi turi blogą asmeninę istoriją.
Visą gyvenimą dirbti nelegaliai bus sudėtinga, kadangi tokių darbdavių, kurie pažeidinėtų įstatymus darbindami be darbo sutarties, vis mažėja. Nepamirškite, kuo anksčiau pradėsite dirbti legaliai, tuo bus geriau jums. Jeigu turite finansinių įsipareigojimų – jie po truputį mažės. Jeigu norite gauti paskolą būstui – palengva susitaupysite pradiniam įnašui ir turėsite gerą kreditingumo istoriją banke. Jeigu norėsite kilti karjeros laiptais – tam darbdavys jums galės sudaryti sąlygas, o jeigu ne, aukštesnės kvalifikacijos darbą rasime mes – Retiva įdarbinimo agentūra.